Informacje o Azerbejdżanie

Informacje encyklopedyczne

AZERBEJDŻAN
AZERBEJDŻAN (Azerbajdżan, Republika Azerbejdżańska), państwo w Azji, na Kaukazie, nad M. Kaspijskim; 86,6 tys. km2; 7,6 mln mieszk. (1996), w tym Azerbejdżanie 83%; stolica Baku, inne główne miasta: Giandża, Sumgait; wierzący głównie muzułmanie; j.u. azerb. (alfabet łac.); republika; w skład Azerbejdżanu wchodzą Republika Nachiczewańska i Górski Karabach. Na pn. pasma Wielkiego Kaukazu (wys. do 4466 m), na pd. Mały Kaukaz i G. Tałyskie; w środkowej części Nizina Kurańska; główna rzeka Kura z Araksem; suche stepy, pustynie i półpustynie, w górach lasy. Reforma gospodarki rozpoczęta po uzyskaniu niepodległości; waluta manat od 1993; pożyczki z Banku Światego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego przeznaczone na restrukturyzację sektora naftowego; wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego (złoża podmorskie); hutnictwo żelaza i aluminium; przemysł rafineryjny, chemiczny, maszynowy, spożywczy, lekki (włókienniczy); uprawa zbóż (pszenica), winorośli, drzew owocowych, warzyw (zwł. dyniowate), bawełny; hodowla bydła, owiec, jedwabników; rurociąg naftowy Baku-Batumi (Gruzja), gazociąg z Iranu (odgałęzienia do Armenii i Gruzji).


Historia. W starożytności w A. dominowały wpływy Persji; w VII w. podbity przez Arabów, w XI - Turków seldżuckich; od XV w. o Azerbejdżan rywalizowały Persja i Turcja, a od XVIII w. także Rosja; 1813 podzielony między Rosję (część pn.) i Persję (część pd.); 1920 bolszewicy w części rosyjskiej proklamowali Azerbejdżańską SRR; 1922-36 w Federacji Zakauk., następnie republika związkowa ZSRR; od 1988 konflikt z Armenią o Górski Karabach; 1991 ogłoszenie niepodległości, przystąpienie do WNP.


BAKU
BAKU (Baky), stol. Azerbejdżanu, na Płw. Apszerońskim, nad M. Kaspijskim; 1,1 mln mieszk. (1991); przemysł rafineryjny, petrochemiczny, maszynowy, elektrotechniczny i elektroniczny, spożywczy; stocznia remontowa; port morski, prom kolejowy do Turkmenbaszy (Turkmenistan); port lotn.; AN Azerbejdżanu, 11 szkół wyższych (w tym 3 uniw.); muzea; wzmiankowane od IX w.; XV-XVI w. twierdza; 1806 przyłączone do Rosji; od 1920 stolica Azerb.SRR; architektura islamu; na terenie średniow. twierdzy: pałac szachów (XIV, XV w.), minarety (XI, XIV w.), baszta (XII, XIV w.); w zatoce zatopione pozostałości budowli obronnych (XIII w.).

 

Prezes Polsko-Azerbejdżańskiej
Izby Gospodarczej

Sabir Aliyev
President

Adres: 24, Gadjibekov str., Baku 370139, Azerbaijan.
Tel.: (994-12) 989-444 Fax: (994-12) 989-255
E-mail: sabir_aliyev@USA.net